URŠKA CENTA

Urška Centa (1993) je samozaposlena v kulturi kot plesalka, koreografinja, pedagoginja in producentka. Je umetniška vodja zavoda NEST. Po študiju flamenka na madridskih akademijah Centro de Arte Flamenco y Danza Española Amor de Dios in Centro de Estudios Superior del Flamenco UFlamenco ter sodobnega plesa in koreografije na ljubljanski Akademiji za ples AMEU se posveča plesno-gledališki umetnosti in avtorskim glasbenim projektom. Njeno ustvarjanje prepleta različna umetniška področja in prakse, s čimer oblikuje edinstven performativni izraz na stičišču flamenka in sodobnega plesa. Redno deluje v zasedbi Sentido project, s katero je leta 2024 izdala album ECOS v založbi Celinka in istega leta v Mehiki prejela dve mednarodni priznanji za dosežke v kulturi. Nastopa na pomembnih domačih in mednarodnih odrih, kot so Cankarjev dom, Kino Šiška, SNG Drama, EXPO Dubai 2020, Cer Modern Ankara, Teatro Verdi Trieste, HNK Mostar, itd., ter je redna gostja festivalov, kot so Festival Bi flamenko, 59. Jazz Festival Ljubljana, Festival Lent, Fronta, Druga Godba, Tjedan suvremenog plesa Zagreb, Kultursommer Dunaj in drugi. Leta 2023 je bila prejemnica najvišje delovne štipendije Ministrstva za kulturo za glasbeno področje. Poleg umetniškega ustvarjanja je kuratorica cikla Noches de Tablao, edinstvene slovenske platforme za sodobni flamenko, ter plesna pedagoginja, ki redno poučuje doma in v tujini.

KRISTÝNA PELDOVÁ

Kristýna Peldová (1994), rojena v Karlovych Varech na Češkem, je performerka, koreografinja in pedagoginja, ki deluje na področju sodobne umetnosti na Češkem in v Sloveniji. Po zaključenemu šolanju na Duncan konzervatoriju v Pragi je opravila še univerzitetni program na Kraljevem konzervatoriju v Antwerpnu in postala del skupine Spitfire. Odkar se je leta 2017 preselila v Slovenijo, sodeluje s priznanimi koreografi, režiserji in drugimi ustvajalci, kot so Gregor Luštek, Maja Delak, Kaja Lorenci, Leja Jurišić, Barbara Novakovič, Žigan Krajnčan, Jan Krmelj, Stanislav Moša, Anamaria Klajnšček, Urška Centa, Tina Habun in drugi. Leta 2017 je bila mentorica v programu za pedagoge na Poletni plesni šoli v Duncan centru. Od leta 2018 je zunanja učiteljica v Duncan centru in učiteljica sodobno plesnih tehnik v plesni šoli Urbana scena Ljubljana. Sodobni ples in improvizacijo je poučevala na Praktikumu SPU in Kud Ponor Bitnamuun. Kot plesna pedagoginja širi znanje predvsem preko raznovrstnih principov improvizacije, pri čemer izhaja iz metode »instantne kompozicije«. Zanjo je ples prostor, kjer lahko kot performerka in koreografinja izkusi ustvarjalnost v vsej svoji polnosti. Na to metodo gleda, kot na eno izmed možnih poti do pristnega ustvarjalnega potenciala človeške biti.

SARA JANAŠKOVIĆ

Sara Janašković (1995) je mlada plesalka, performerka, koreografinja in pedagoginja iz Šempetra (Vrtojbe), ki zadnja leta živi v Ljubljani. Izobraževala se je na Umetniški gimnaziji za sodobni ples v Ljubljani, od koder jo je poneslo na dvoletni program za plesalce in koreografe Performact na Portugalskem. Trenutno zaključuje visokošolski študij za ples in koreografijo na Alma Mater Europeaea v Ljubljani. V svojem ustvarjalnem opusu je predvsem v šolskih produkcijah sodelovala s številnimi domačimi in tujimi koreografi (Maja Delak, Sinja Ožbolt, Vita Osojnik, Lana Zdravković, Nenad Jelesijević, Urška Vohar, Žigan Krajnčan, Gašper Kunšek, Jan Krmelj, Gregor Luštek, Dymitry Szypura, Natalia Pieczuro, Rakesh Sukesh, Inaki Azpilaga, Luke Jessop, Ted Stoffer, Robet Hayden, Marco Da Silva Ferreira, Renan Martins, Jos Baker, Claire Huber) ter se podpisala pod lastna avtorska dela (»Excuisite Corps – Arhiv: Pralnica«, »Lahko gre drugače«, »Flashdance«, »Dolores Fiambre«, »Gamma Maria«, »Potovalna agencija«). Njeni najbolj aktualni sodelovanji sta bili v predstavi »CYPHER« pod vodstvom Žigana Krajnčana ter v predstavi »Tri psice, dva planeta, ena raketa« v produkciji Emanata in koreografiji Urške Vohar. V oblikovanju lastnega umetniškega jezika raziskuje brezmejne možnosti telesnosti v človeškem izražanju. Osredotoča se na potenciale skupnosti, pri čemer goji globoko strast do tako imenovane »instantne kompozicije«. Zadnja leta se posveča tudi zdravljenju z umetnostjo.

ANJA MÖDERNDORFER

Anja Möderndorfer (1987), rojena v Ljubljani, je versatilna odrska umetnica z veliko ustvarjalno radovednostjo, ki aktivno deluje tako v institucionalnih gledaliških predstavah kot na neodvisni sodobni plesni sceni. Leta 2010 končala plesno akademijo v Amsterdamu (Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten, De Theaterschool), po zaključku študija pa je še dve leti živela in ustvarjala na Nizozemskem (mjuzikel »Hairspray«, »Dansgezelschap Sirin_Mos«, »CoolDanceCollective«, »New Dance Company«). Odkar se je vrnila v Slovenijo deluje kot samozaposlena v kulturi. Lahko smo jo videli v predstavah Kjare Starič Wurst »Razpotja«, »Triptih« in »Human«, plesnih projektih Miloša Isailovića »Stranac« in »Glad«, v operah SNG Opera in balet Ljubljana »Orfej v peklu« v koreografiji Mihe Krušiča, »Otello«, koprodukciji s Cankarjevim domom v koreografiji Lukasa Zuschlaga, Stadtheater Klagenfurt opereta »Das Land des Lächelns« v koreografiji Matthewa Couvillona, predstavah Mestnega gledališča ljubljanskega »Trač ali mnogo hrupa za nič”, »Rent« v koreografiji Žigana Kranjčana. Poleg aktivnega plesa in nastopanja pa se posveča tudi koreografiji in poučevanju. Kot koreografinja je sodelovala pri predstavah »Orlando« in »Addamsovi« Mestnega gledališča ljubljanskega, »Za zmerej« gledališča Toneta Čufarja Jesenice, Samorog« SNG Opere in baleta Ljubljana, »Cipe« Slovenskega ljudskega gledališča Celje in »Čudovita« Slovenskega narodnega gledališča Trst. Svoje znanje gledališkega giba trenutno izpopolnjuje na magistrski smeri umetnost giba Akademije za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani.